از فارسی وان تا فاصله‌ها

چند وقته که به هر نفر می‌رسی در مورد فارسی وان حرف میزنه و فرکانس جدید و بدون پارازیتش رو ازت می‌خواد و در مورد اینکه کدوم سریالش رو می‌بینی سؤال می‌پرسه. چند بار سعی کردم که شروع کنم به دیدن بعضی از سریالهاش ... ولی نشد؛ مهمترین دافعه‌ش هم دوبله‌های ضعیف این سریالها بود که اصلاً برام قابل تحمل نبود. همیشه هم برام این سؤال بود که چطور مردم می‌تونند این دوبله‌ها رو تحمل کنند و با این اشتیاق پی‌گیر سریالهای کره‌ای و کلمبیایی این شبکه هستند؛ دیشب جواب خیلی از سؤالاتم رو پیدا کردم ... دیشب منتظر پخش برنامه نود بودم؛ شبکه 3 ... قبل از شروع برنامه سریال فاصله‌‌ها رو پخش می‌کرد؛ اصلاً دلیل دیر پخش کردن برنامه 90، این بود که حتماً سریال فاصله‌ها رو باید هر شب پخش کنند؛ من هم از سر اجبار و انتظار چند دقیقه از این سریال رو دیدم؛ برای بار دوم بود که این سریال رو می‌دیدم (دفعه اول هم به احترام مهمونی که داشتیم مجبور شدم.) و جالبه تو این 10 - 15 روز گذشته داستان پیشرفت چشمگیری نداشته و اگه هم کسی این قسمتها رو ندیده بود، چیزی رو از دست نمی‌داد. همین چند دقیقه واقعاً من رو عصبی کرد؛ از این بازیگری‌های ضعیف، موضوع پوچ و اتفاقات غیرمنطقی ... دلیل اینکه مردم فارسی وان می‌بینند، همینه؛ همینه که صدا و سیما چنین سریالهای پوچی رو می‌سازه و در صورت وجود کوچکترین رقیبی، میدون رو واگذار می‌کنه. مگه در زمینه پخش اخبار رقابت رو به بی‌بی‌سی واگذار نکرده، مگر در زمینه موسیقی شبکه‌های لس‌آنجلسی و حتی نمونه‌هایی مثل ایران موزیک گزینه‌های اول مردم نیستند، ... یعنی اگه مردم گزینه دیگه‌یی داشته باشند، هیچ وقت صدا و سیما رو انتخاب نمی‌کنند! پس لازم نیست معایب فارسی وان رو بشمریم و در مورد دوبله‌ش صحبت کنیم یا مضمونهای سریالها رو نقد کنیم، کافیه بدونیم مردم احتیاج دارند سریال ببینند و صدا و سیما برای این نیاز چرندیاتی مثل فاصله‌ها تولید می‌کنه؛ پس طبیعیه که این نیاز برآورده نمیشه و اگه شبکه یا برنامه‌ای باشه که از این فجایع کمی بهتر باشه، قطعاً به صدا و سیما ترجیح داده میشه! چه برسه اینکه موضوعات سریالها جدید باشه، زیبایی‌های بصری هم به اون اضافه بشه، ... آخرش هم به اون نکته تکراری می‌رسیم که تلویزیون ایران غیر از نود و چند تا فوتبال مستقیم (تازه به شرط اینکه گزارشگرش عادل فردوسی‌پور باشه!) هیچی نداره ...!

/ 14 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امیررضا تجویدی

سلام عادل خان تحلیل جالب و به موقعی بود البته یادآوری این نکته هم لازمه که سطح سریال های فارسی وان از سریالای خودمون هم متاسفانه پائین تره(البته به طور خاص فاصله ها اینطور نیست!)

پرهام

دو خط آخر حرف نداشت[مغرور] دوبله ی فارسی وان هم کم کم عادت میشه[نیشخند] تلویزیون ایران که افتضاحه... یا داره عزاداری پخش میشه یا این فیلم های آبکی. یه موضوع رو انتخاب می کنند و هر سری با یکم تغییر میدن خورد ملت. آخر خلاقیتن به خدا.

تروریست

شما دوباره خودتونو با مردم و عامه مقایسه کردید .هیچکس عین شما نمیشه در تمام موارد شما سر تر از همه هستید

حامد

حالا یه جوری هم نوشتین انگار فارسی وان چیز خاصی داره برای ارائه دادن ! از دوبله افتضاحش که بگذریم فیلم نامشم چیزی نداره . البته زیر هشت با این که فیلم نامه معمولی و کارگردانی دمده ای داره از بازی قشنگ منصور میشه لذت برد. فیلم 40 سالگی رو دیدین ؟ خیلی ذهنمو مشغول کرده ... 3 بار دیدم اولین بار بدم اومد . دومین بار خوشم اومد . سومین بار بی تفاوت . از اون جا که نظرات متناقض زیادی هم پیرامونش شنیدم . دوست داشتم بدونم اگه شما دیدین نظرتون چیه ؟‌

حسن(و یکبار دیگر بحث شیرین مردم)

سلام شما می گویید علت اینکه مردم(!) دوبله های ضعیف فارسی وان را تحمل(!) می کنند، این است که صدا و سیما سریالهای ضعیفی در حدّ فاصله ها می سازد که جوابگوی نیاز آنها نیست. اما من فکر می کنم مردم هم فارسی وان را می بینند و هم سریالهای ضعیفی مثل فاصله ها رو. و تازه فاصله ها رو خیلی بیشتر می بینند. شما هم فکر می کنم نظرتان در پُست "مردم" همین بود، اگر "مردم" در این سه چهار ماه خیلی عوض نشده باشند!

حسن(و یکبار دیگر بحث شیرین مردم)

چاره ای نیست! اگر مثل دولتمردان نباشیم و برای حفظ خودمان به مردم نیاز نداشته باشیم که بخواهیم لفظ "مردم" را اول مقدّس کنیم و بعد همیشه به نفع خودمان به کارش ببریم، فکر می کنم بالأخره یک جایی باید تصمیم بگیریم و بین مردم و چیزهای خوب یکی را انتخاب کنیم! و این یعنی یا روشنفکری یا دموکراسی. شتر سواری دولادولا نمی شود. هر چند دوست تروریستمون خیلی به عامه مردم (یا همون آحاد ملت) علاقه داشته باشند.

تروریست

حسن جان اشتباهی شده ما احاد ملتی نیستیم به خدا

هیوا

راستش منم همین فکر رو در مورد فارسی وان می کردم و همین طور سریالهایی مثل یانگوم و جومونگ و اما به طور غریبی خودم به یکیش مبتلا شدم اونم ویکتوریا بود که البته آخراش رو نتونستم ببینم! اولاش واسه خنده می دیدم! به خاطر دوبلش! اما یهو دیدم معتادش شدم! اما فعلا به بقیه اش معتاد نشدم!! اگه یکی مثل من از فوتبال خوشش نیاد دیگه بهتره که فکر تلوزیون ایران رو از سرش به در کنه با این حساب! البته تقریبا همینطوره به جز فاصله!!![نیشخند] ببین اونم واسه گیر دادن خیلی خوبه! میشه هی بخندی!! خصوصی!

الهه

این واقعا بدیهیه! از صبح تا شب سریال و فیلم سینمایی نشون دادن .صدا و سیما رو مثل یه بچه کرده که به خواهر یا برادر کوچولوی تازه واردش حسودی می کنه!!!! البته که صدا و سیمای ما در حد و اندازه های فارسی وانه!!!! تجذیه و تحلیل سریالهای فارسی وانم جک بزرگی بود!

امیر

من نظرم اینه مردم ما دنبال سریال هایی هستن که توش زن و مرد بتونن همو دست بزنن و... قبول دارم تلویزین داره سریالهای چیپ پخش می کنه اما اگه داستانشم خدا باشه بازم مردم ارضا نمیشن! تو قضاوت باید عادل بود (البته نه فروسی پور :)!!!) خدایی تو همین فاصله ها خیلی قضایای ملموس مطرح شد یه نمونه شم وایسادن پسر تو روی پدر. خیلی خودشونو جای پسر سریال دیدن! قضایای آب دوغ خیاری هم داشت که منکرش نیستم. نمیشه مث فارسی وان مارسی وان در اورد! نمی ذارن بخدا. محدودیت خیلی زیاده. با همین محدودیت ساختن سریالهایی که بتونه حرفی رو هم بزنه کار سختیه بخدا.