ناگفته‌های روزهای اخیر - قسمت دوم

قسمت دوم

دیروز اول مهر بود؛ دومین سال بود که در این روز دلنشین سهمی نداشتم؛ نه شاگرد بود نه معلم! خاطره روزشماری‌های پایان تابستان و آغاز سال تحصیلی در دوران دانش‌آموزی برایم زنده شد. خاطره دبستان سعدی، مسیر خانه تا مدرسه، همکلاسی‌ها ، ...  خاطرات خوب کم نیستند و من هم همه را در یاد نگه داشته‌ام؛ کیف قرمز بزرگی که کلاس اول داشتم، ذوق خرید کتاب و دفتر، خانم کهزادی معلم کلاس اولم، شیطنت‌ها و از کلاس بیرون آمدن‌ها، معلم‌های خاصی که در ذهنم مانده‌اند و ... واقعاً برای یادآوری آنها ساعتها و روزها و ماه‌ها وقت لازم است تا یک دل‌سیر خاطره‌بازی کنم. روزهای معلمی هم شیرین بودند؛ البته کمتر! اما به هر حال گذشتند و امروز در جای دیگر و به کار دیگری مشغولم و تمام آنها شده‌اند صندوقچه‌ای از خاطرات رنگارنگ و گاهی حتی غمگین.

دیگر اینکه برنامه 90 هم از این هفته مجدداً آغاز به کار نمود؛ عادل فردوسی‌پور با پشتکار خاص خود، تمام تلاشش را صرف کرده تا برنامه قالب همیشگی‌اش را حفظ کند. اما در شرایط خاص کشور و وضعیتی که تمام مسائل از جمله ورزش سیاسی بوده و هستند، برنامه‌های انتقادی تخصصی نمی‌توانند بدون خط قرمز باشند و وجود چنین محدودیت‌هایی با ماهیت برنامه در تناقض خواهد بود. به هر حال قضاوت در مورد حفظ ساختار و اصالت برنامه را باید به آینده موکول کرد. به نظر من مهمترین کارکرد برنامه 90 مبارزه با دروغگو و دروغگویی است. البته تا نهادینه کردن ارزشی چون صداقت لااقل در فوتبال راه بسیار طولانی مانده و هستند کسانی که به راحتی در مقابل دوربین‌های 90 خلاف واقع سخن می‌گویند و حتی بدتر از آن در هنگام عیان شدن تناقض‌گویی‌هایشان، پاسخگویی را خارج از کارکرد و حیطه کار برنامه می‌دانند؛ اما به جرأت می‌توان گفت نود آغاز راهی است که مطمئناً دیر یا زود صداقت را به جامعه فوتبال ما (لااقل!) برمی‌گرداند؛ همانطور که در این بیش از یک دهه فعالیت خود اثرات قابل توجهی باقی گذاشته است.

بحث در مورد برنامه 90 و حواشی آن بسیار است؛ کارکرد برنامه؛ ساختار برنامه؛ دلایل دلخوری مسئولین از چنین برنامه‌ای و بالاخص از عادل فردوسی‌پور؛ ... امیدوارم در فرصت‌های مناسب در مورد هر یک بیشتر بنویسم. تنها نکته باقیمانده، علت و نیت تصمیم مدیران صدا و سیما در پخش مجدد یا بهتر بگویم ادامه کار 90 است؛ نمی‌توانم خوش‌بین باشم و اصلاً باور نمی‌کنم که به نظر مخاطبان احترام گذاشته‌اند یا دلمشغولی اثرگذاری مثبت بر فوتبال را دارند؛ شاید هم خیلی تفکر دایی‌جان ناپلئونی باشد، اما به نظر من این کار نوعی تلاش برای انحراف افکار عمومی باشد. البته امیدوارم که نظرم اشتباه باشد، اما بعید می‌دانم!

آخر اینکه؛ فرصتی دست داد تا هفته گذشته بعد از مدتها به سینما برویم و فیلم بی‌پولی را تماشا کنیم؛ البته فیلم نسبت به بوتیک، ساخته قبلی حمید نعمت‌الله، متفاوت‌تر و در برخی موارد ضعیف‌تر به نظرم آمد، اما قطعاً موارد مثبت آن باعث می‌شوند که فیلم ارزش دیده شدن داشته باشد. امیدوارم پس از پایان اکران فیلم در مورد آن بیشتر بنویسم.

/ 19 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرزو

سلام وب زیبایی داری موفق باشی واقعا عالیه خوشحال میشم به منم سر یزنی پاینده باشی[گل][گل]

ساناز

سلام من هر دفعه میام وب لاگ شما نظر بدم صفحه باز نمی شم الانم شانسی باز کرد..نمی دونم چرا[سوال] همه منتظر خبر خوبن دوست عزیز.می گن راجع هر چیز فکر کنی و منتظرش باشی واست اتفتق می وفته..نمی دونم راسته یا نه...حالا فکر کردن انتظار اتفاقای خوبو داشتن ضرر نداره...ان شالله که به زودی یه خبر خیلی خوب به همه برسه

مریم

سلام منم اولین سالی که بعد از 16 سال درس خوندن اول مهر هیچ کاری نداشتم،‌دلم خيلي گرفت. انگار مثلا يك سال مجبور باشي عيد نگيري. نمي دونم چه جوري بود كه از ته قلب دلم براي خريدهاي مدرسه قنج مي رفت. خيلي ذوق داشتم براشون.

مهرداد

سهم ما انگار زندگی با خاطره ها بود نه زندگی کردن

مریم

سلام... از یه طرف از اینکه میشنوم 90 پخش شده خوشحالم اما از هزاران طرف نه! من دیگه به هیچ چیز سیاسی خوش بین نیستم/ از جمله ورزش! اولین ساله حتی بازیهای تیم محبوبم رو هم نگاه نمیکنم! خیلی معذرت میخوام حالمو بد میکنه مملکتی که توش دیگه برد و باختهای فوتبال هم حالت سیاسی داره

emad

salam,benazaram bipooli oonghad ke tarifesh bood ghashang nabood yetikehaiish mesle santoori bood bahram radanam felan rafte too nakhe in filma .leyla hatamiam fek nakonam kheili bazie khafani karde bood ke beshe jaiize behesh dad,movafagh bashi,

negar

emsal ke tabestoon nadashtim avale mehr ke dg esterese har salo nadashtam shayad chonin akharin sal be madrese raftan adat kardam !,nemidoonam khoobe ya bad vali darkol omidam vase ye natijeye khoob nemigam balas vali pasiinam nist!emrooz mamanam migoft age anfolanzaA begiri az konkooro daneshgaham miofti[اضطراب],vali jedi age begiram naboodam na?

مریم. ف

آیلار جان منبع موثقش منم! پیگیر همه ي كامنتا بودم و هستم. منتظرم خبر بدي كه چه اتفاقاتي برات افتاده! اميدوارم اتفاقي كه به صلاح هر دوتونه براتون بيفته.

امید یگانه

سلام عادل جان[گل] منم روزهای اول مهر دلم می گیره...[نگران]دلتنگ میز و نیمکت ها و گچ و تخته سیاه میشم...[ناراحت] دیگه حتی کلاس ها هم با وایت برد و ویدئو پروژکتور کال و هوای قدیما رو ندارن...[خنثی] شاد باشی...[گل]