فیلمهای همه عمر

این روزها مشغول لذت بردن از مجله فیلم شماره 400 هستم. این شماره شامل مطالب بسیار متنوع و دلچسبی است که بیشتر منتقدان و همکاران مجله در گردآوری آن همکاری داشته‌اند. برای نمونه می‌توان به انتخاب "فیلمهای همه عمر" ایرانی و خارجی اشاره کرد که 92 منتقد و مترجم هر یک با انتخاب 10 فیلم در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند و در نهایت فیلم گوزنها به عنوان بهترین فیلم ایرانی و فیلم سرگیجه (آلفرد هیچکاک) به عنوان بهترین فیلم خارجی انتخاب شده است. مطالب دیگر در مورد نقد و فرهنگ آن، خاطراتی از سالنهای سینما، چقدر و چگونه فیلم می‌بینید و ... بسیار خواندنی و برخی خاطره‌انگیز هستند و توصیه می‌کنم خواندن آنها را از دست ندهید. به نظرم رسید که چند نوشته به مطالب مرتبط با این شماره اختصاص دهم؛ در اولین مطلب هم به عنوان عضوی از خانواده بزرگ خوانندگان و علاقمندان مجله فیلم، در نظرسنجی بهترین فیلم همه عمر (البته فقط ایرانی) شرکت می‌کنم و سایر دوستان علاقمند به فیلم و سینما را نیز دعوت می‌کنم تا در چنین انتخابی شرکت کنند. بی‌صبرانه منتظر نظرات شما، چه در وبلاگهایتان و چه در بخش نظرات همین نوشته هستم.

اما ده فیلم برتر همه عمر؛

1- خیلی دور، خیلی نزدیک

باقی بدون ترتیب: شب یلدا، سنتوری، کیمیا، نفس عمیق، اجاره‌نشین‌ها، دربارۀ الی... ، خانه دوست کجاست؟، آژانس شیشه‌ای ، قیصر و:

من ترانه 15 سال دارم، چهارشنبه سوری، مسافران، شهر زیبا، شوکران، بوی پیراهن یوسف، سوته‌دلان، بوتیک.

البته در مورد فلسفه و چگونگی این انتخابها بحث مفصلی موجود است. چه فیلمی فیلم همه عمر است؟ آیا این فیلم باید از فیلتر زمان عبور کرده باشد و پس از سالها طراوت و تازگی روزهای اول و حتی بیش از آن را داشته باشد؟ نه! اگر چنین بود دربارۀ الی... با عمری کمتر از یکسال قطعاً در این بین جا نداشت. به نظر من این انتخاب‌ها تابع زمان هستند و در هر مقطعی از زمان، با توجه به روحیات و حس هر کس متغیر خواهند بود؛ اما به عنوان یک بیننده و نه منتقد، فیلمی را به عنوان فیلم همه عمر انتخاب کرده‌ام که از دیدن آن برای بار اول و بارهای مکرر بعدی لذت برده و می‌برم، هر چند که برخی از آنها شامل بارها دیده شدن نشده‌اند. امیدوارم در نوشته‌های بعدی بتوانم در مورد هریک از آنها و دلالیل ماندگاری‌شان بنویسم.

پی‌نوشت: این لیست حاصل روزها فکر و تعمق است، امیدوارم فیلمی از مجموعه مورد علاقه‌ام از قلم نیفتاده باشد.

/ 24 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
كويريات

انتخاب 10 فیلم خیلی آسون نیست... ولی من هم خیلی دور خیلی نزدیک رنگ خدا شهر زیبا رو خیلی دوست داشتم

كويريات

آهان شب های روشن از قلم افتاد. اون رو خیلی خیلی دوست داشتم

نازی

سلام.الان دقیقا نمیدونم.ولی شب یلدا.زیر پوست شهر.شبهای روشن.شیر ممد(اسم فیلم یادم نیست!!!)ارتفاع پست.آژانس شیشه ای و ...عاشق همشونم...

نازی

اااا.الان نظرارو نگاه کزدم از قلمم افتاد:قرمز.دوزن

سارا

سلام خوبی داداشی؟ البته که فیلم خیلی دور خیلی نزدیک فیلم خیلی قشنگی بود و بعدش من فیلم شبهای روشن رو خیلی دوست داشتم. مخصوصا جمله اول و آخر فیلم رو .

شب‌گیر

سلام دوست من بدون ترتیب: هامون،زیر درختان زیتون،سوته دلان،رگبار،گوزن‌ها،ناصرالدین شاه آکتور سینما، طبیعت بی‌جان،سرایدار،روسری آبی،ساز دهنی،بچه‌های آسمان، باشو غریبه کوچک؛ اجاره نشین‌ها، تفحه‌ها،طعم گیلاس و آژانس شیشه‌ای ببخشید که بیشتر شد، اما حقیقتن از هیچ کدوم اینا نمی‌تونم بگذرم.

یاسمن

نمی دونم چرا تو پست قبلی نظر دادم [تعجب][شرمنده]

فرناز

چهارشنبه سوری,شب یلدا,لیلا(و...درباره الی...) (بدون ترتیب)هامون,آژانس شیشه‌ای,گوزنها,به همین سادگی,خیلی دور,خیلی نزدیک,مسافران,نفس عمیق,سرزمین خورشید,اتوبوس شب,شوکران,مادر,واکنش پنجم,بوتیک و....(نمی دانم چرا اما مطمئنم فیلم مهمی را از قلم انداختم!اگر یادم آمد بعدا اضافه می کنم)

مانا

نفس عمیق و شب یلدا برا منم معرکه بودند . به علاوه ی شب های روشن موتمن هم برا من فراموش شدنی نیستند .